Šah: Naslov za Bosiočića

12/04/19

Šah: Naslov za Bosiočića

SAŽETAK

Riječanin Marin Bosiočić novi je državni prvak u šahu.

Novi državni prvak u šahu je Riječanin Marin Bosiočić. Iako je u posljednjem, 11. kolu 19. zatvorenog pojedinačnog Prvenstva Hrvatske u Bjelovaru branitelj naslova prvaka Ivan Šarić nakon izvrsne pozicijske igre svladao Blažimira Kovačevića, to mu nije bilo dovoljno da zadrži prvo mjesto.

Naime, u derbiju kola Bosiočić je poslije odlične napadačke igre pobijedio Zdenka Kožula i tom pobjedom ne samo dostigao dostigao Ivana Šarića, nego ga i pretekao zahvaljujući boljem dopunskom kriteriju – većem broju osvojenih bodova protiv igrača sa osvojenih 50% i više bodova (Koya sistem). Bosiočiću je to drugi naslov državnog prvaka do kojeg je stigao sa 6 pobjeda i 4 remija uz samo jedan poraz. Drugi je Ivan Šarić, a treći Zdenko Kožul.

 

Istovremeno, u poznatom turskom turističkom odredištu Antaliji počelo je jubilarno, 20. Pojedinačno europsko prvenstvo šahistkinja na kojem sudjeluje 129 igračica iz 31 zemlje, među kojima je od hrvatskih predstavnica samo Ana Berke. Najviše predstavnica ima Rusija – čak 20, domaćini ih imaju 16, a Azerbajdžan 10. Najveće „papirnate“ favoritkinje su Ruskinja Aleksandra Gorjačkina i Gruzijke Nana Dzagnidze i Bela Hotenašvili, a zanimljivo je da Ruskinja Valentina Gunina nije došla braniti naslov. Ana Berke je na startu rangirana tek kao 101. igračica prvenstva i8 od nje se ne mogu očekivati nikakve „čuda“. Pogotovo ne plasman na slijedeći Svjetski kup na koji će otići 14 prvoplasiranih igračica. U prvom kolu Berke je poražena od Bjeloruskinje Olge Badelkove, a najveće iznenađenje priredila je Talijanka Elena Sedina pobjedom nad mnogo bolje rangiranom Litvankom Deimante Cornette. Nije se očekivao ni remi prve nositeljice Aleksandre Gorjačkine sa Španjolkom Monikom Ruiz Calzettom, kao ni remi Gruzijke Mirande Mikadze s vrlo jakom Ruskinjom Olgom Giryom.